Cestování s dětmi do zahraničí

Každé dítě bez ohledu na věk musí mít vlastní cestovní doklad s aktuální fotografií (cestovní pas nebo občanský průkaz).

Převzato z webu MZV ČR: Ve spojitosti s dotazy na nutnost písemného souhlasu v případě, že s nezletilým dítětem necestují oba rodiče, MZV uvádí, že orgány navštíveného státu mohou vyžadovat souhlas druhého, tj. necestujícího rodiče. Zvláštní pozornost je třeba věnovat situaci, kdy má dítě odlišné příjmení od doprovodného rodiče. Pokud dítě cestuje bez doprovodu rodičů, MZV doporučuje ověřit u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda mimo platného cestovního dokladu nebude vyžadován také písemný souhlas rodičů (zákonných zástupců) s cestou dítěte do zahraničí (viz česky Souhlas - česky nebo anglicky Souhlas s vycestovanim - anglicky).

I v případě, že souhlas není druhým státem vyžadován, MZV doporučuje, aby při každé cestě nezletilého občana ČR do zahraničí bez doprovodu jeho rodiče nebo zákonného zástupce měla doprovázející osoba písemný souhlas rodiče nebo zákonného zástupce s konkrétní cestou. V písemném souhlasu je vhodné dostatečně identifikovat dítě i jeho doprovázející osobu, destinaci a termín cesty. Osoba, která písemný souhlas uděluje, si nechá úředně ověřit podpis pod tímto souhlasem. Lze rovněž přiložit fotokopii rodného listu dítěte. Kromě češtiny se písemný souhlas doporučuje vyhotovit také v cizím jazyce použitelném v destinaci, pro kterou je určený.

Více informací naleznete na stránkách MZV na níže uvedených odkazech. 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/podminky_vycestovani_z_cr/index.html

https://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/faq/pisemny_souhlas_rodicu.html

Kontaktní údaje zastupitelských úřadů naleznete zde – Státy světa - informace na cesty.


Základní vízové informace

Chorvatsko: Základní informace o Chorvatsku zpracované chorvatským turistickým úřadem v Zagrebu najdete zde: Chorvatsko - všeobecné informace (česky). Informace Ministerstva zahraničních věcí ČR o Chorvatsku najdete zde: Chorvatsko - MZV (česky). Vízové podmínky pro vstup cizinců z jednotlivých zemí světa do Chorvatska najdete zde: Chorvatsko - vízové povinnosti (chorvatsky)

Slovinsko: Vízové informace pro vstup cizinců do Slovinska najdete zde: Slovinsko - víza (anglicky). Informace Ministerstva zahraničních věcí ČR o Slovinsku najdete zde: Slovinsko - MZV (česky)

Bosna a Hercegovina: Informace Ministerstva zahraničních věcí ČR o Bosně a Hercegovině najdete zde: Bosna a Hercegovina - MZV (česky). Webové stránky pro informace o vízech do Bosny a Hercegoviny pro vstup cizinců najdete zde: Bosna a Hercegovina - vízové povinnosti (anglicky)

Černá Hora: Informace Ministerstva zahraničních věcí ČR o Černé Hoře najdete zde: Černá Hora - MZV (česky)


Informace k dovolené se psem v Chorvatsku:

Konzulární oddělení chorvatského velvyslanectví nám poskytlo následující zásadní informace pro vaši bezproblémovou dovolenou se psem v jejich zemi.

Pokud nejedete psa do Chorvatska prodat a pes jede s vámi, coby svým majitelem, nepotřebujete žádné další doklady, razítka, očkování a vyšetření. Stejné podmínky platí i pro tranzitní země Rakousko a Slovinsko a pro návrat z výše uvedených zemí zpět do ČR, pokud neopustíte při cestě území EU.

Chorvatské veterinární předpisy zakazují dovoz a dočasný pobyt potenciálně nebezpečného plemene psa pitbulteriéra, které není zapsáno do rejstříku v evropské databázi (FCI). Taktéž jeho křížencům.

V Chorvatsku je požadováno držet svého psa na krátkém vodítku a zamezit jeho agresivnímu chování. Plemena, která navíc musí mít náhubek jsou:

• Dobrman

• Americký stafordšírský teriér

• Bulteriér 

• Rotvajler

• Německý a Belgický ovčák

• Akita inu a Velký japonský pes

• Mastif 

• Sarplaninac a kříženci této rodiny. 

Nicméně, i když doga Bordeauxská a Napolitano musí být na vodítku, náhubek není nutný.

Dle vyhlášky platné v Chorvatské republice můžou psi volně pobíhat jenom na vyhrazených místech k tomu účelu (jedná se většinou o parky a volná prostranství, u kterých je přímo vyznačena možnost volného pobíhání). Na jiných místech psi musí být na vodítku a tzv. bojová a služební plemena musí mít i náhubek.

Koupání psů v moři není povolené na městských plážích. Jiné to je u pláží, kde je to přímo napsané na cedulích. Jinak vám doporučujeme, abyste si vyhledali svoji „vlastní osamělou“ pláž, kde můžete svého psa nechat zaplavat.

CK Mediteran travel zde uvádí pouze obecné informace převzaté z internetu. Kompletní a přesné informace vám podá váš veterinář nebo Český kynologický svaz. Majilte psa vždy zodpovídá za svého psa a je povinnen zajistit, aby měl při vycestování do zahraničí jeho pes veškeré dokumety v pořádku dle nařízení dané země. 

(převzato a upraveno z webů http://www.haf-mnau.eu/chorvatska-opatrne-bull-plemeny/ a http://www.dovolenasepsem.unas.cz/more-evropa/pravidla-pro-pobyt-se-psem-v-zahrani-i.html)

 

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.